Informace


O nás

Úvodem si dovolím napsat jedno malé upozornění. Veškeré informace na tomto webu jsem psala svými slovy a sama za sebe. Dočtete se zde všechny postřehy, rady, informace a zajímavé články, které jsem sepisovala o plemeni Americký bezsrstý teriér mnoho let. Budu velmi ráda, když si uděláte čas a pročtete si vše, co na mých stránkách najdete. Možná to bude pro mnohé čtení zdlouhavé, ale věřte, za tolik let se vše do páru řádek shrnout nedá. Děkuji za pozornost a přeji příjemné čtení.

Romana Dyntrová, chovatelská stanice PUNTO VALENTINO.

Píše se rok 2018, což je právě 14 let, kdy od 24. března 2004 v 9.05 přepisujeme dějiny kynologie o nové plemeno ve střední Evropě! Na pražském Ruzyňském letišti přistálo letadlo z New Yorku a na jeho palubě prvních pět Amerických bezsrstých teriérů pro Českou republiku. O pár měsíců dříve přiletěl první Americký bezsrstý teriér do Finska.

Od první chvíle, co jsem poprvé toto „zvláštní“ plemeno shlédla v jedné z encyklopedii, až do chvíle, kdy jsem s ním čtrnáct let žila a žiji stále, se láska k těmto pejskům proměnila ve vášeň, která je součástí mého každodenního života. Z vášně se stalo poslání – já to tak cítím.  Jsem šťastná, že mohu být součástí světového dění, být denně v kontaktu s většinou chovatelů z celého světa a společně sdílet zážitky a získávat stále nové rady a poznatky.

S radostí sleduji jak pomalu stoupá počet jedinců na výstavách nebo psích sportech, jak roste zájem laické veřejnosti, kolik lidí se touží „Amíčka“ pohladit a kolik jich je překvapeno jejich přátelskou a milou povahou. Jsem nadšená zjištěním, že ABT již není považován za ošklivé plešaté „E.T.”,  a že již velká část lidí dokáže toto plemeno pojmenovat. Byla to dlouhá a mnohdy velmi trnitá cesta, ale výsledek je úžasný. Vážím si toho, že mám kolem sebe chovatele a hlavně majitele ABT, kteří jsou mou druhou rodinou a společně toho dokážeme mnohem více. Každý nový majitel – pokud má samozřejmě zájem, je vždy velmi rád přijat do „plešaté rodiny“, kde mu kdokoliv velmi rád pomůže, poradí nebo si třeba jen popovídá a zážitcích s jeho pejskem.

Nyní se píše leden roku 2018 a já mohu s radostí oznámit, že se naše „rodina“ nadšenců pro toto plemeno krásně rozrůstá. Jsem velmi ráda, že se mi za 14 let chovu a soužití s plemenem ABT podařilo více méně splnit moje cíle a předsevzetí, které jsem si v roce 2004 dala. Do této chvíle jsem do České republiky přivezla nebo se podílela na importu vice než 25. jedinců, resp. nových krevních linií ze země původu USA a Ruska.  Já sama mám doma tři nahaté slečny. Mojí milovanou čtrnáctitelou veteránku Kamilku (Multi. Ch. Wudnshu Witchy Woman), která mě zasvětila do tajů tohoto báječného plemene, desetiletou Elišku (Ch. Kidd K’S Living in Prague) a čtyřletou Vikinku (Ch. Chorizon Victoria Punto Valentino). Možná si pokládáte otázku, proč jsem přivezla tolik jedinců a doma mám jen tři dámy – z toho dvě babičky veteránky? Nejsem žádný sběratel pejsků, ani velkochovatel - jsem blázen. Blázen zamilovaný do tohoto plemene. Plemeno Americký bezsrstý teriér svého pána potřebuje. Nedokáži si představit, mít doma několik pejsků podobného věku a dělat pro ně to maximum, které si opravdu zaslouží. Měla jsem v životě opravdu štěstí, které mi do života přivedlo osoby, díky kterým mohu jít dál. Díky těmto osobám, kterým bezmezně věřím, mohu svůj chov a vizi posouvat tím správným směrem. Jsem perfekcionalista s nádechem vizionáře, proto je vše co dělám dokonale promyšlené a plánované. Já to asi jinak neumím.  Nikdy nebudu litovat opravdu vysoké investice, kterou jsem pro toto plemeno obětovala, a i když se jen těžko někdy vrátí, hřeje mě u srdce fakt, že jsem pomohla rozvoji ABT nejen v ČR, ale také v jiných státech Evropy. Moje štěňátka našla své nové, skvělé rodiny v České republice, Slovensku, Belgii, Francii, Švédsku, Finsku, Norsku, Itálii, Španělsku, Rakousku, Německu, Rusku, Holandsku, Chorvatsku, Dánsku, Švýcarsku a na Ukrajině. 

Díky všem úžasným majitelům mých štěňátek, kteří se o své pejsky báječně starají, je moje chovatelská stanice Punto Valentino - i přes velmi málo odchovů - výstavně nejúspěšnější chovatelskou stanicí v celé Evropě.   Čím větší výstava, tím větší výzva. Mou prioritou je zdravý chov  a jako jedna z malá již několik let své pejsky pravidelně zdravotně testuji - ne pouze rodiče, ale chovám pejsky na zdravotně testovaných několika generacích.  Štěňátka odchováváme v rodině s každodenním kontaktem, láskou a maximální péči. Štěňátko přeci musí být dokonale vymazlené, perfektně socializované, voňavé, tlustoučké a hlavně kontaktní bez známek strachu. To zabere opravdu hodně času, ale jedině tak, může být budoucí majitel spokojený a nadšený.  Dveře pro zájemce a nadšence jsou u nás otevřeny. Vždyť osobní setkání s plemenem a samozřejmě osobní poznání naší chovatelské stanice – místa, kde a jak s námi naši pejskové žijí, je pro nás tou největší poctou. Jakákoliv i nezávazná návštěva je vítaná. Jen se připravte, že o tomto, pro mne výjimečném plemeni, dokáži povídat dlouhé minuty ... pssst J ...vlastně hodiny. Můj chov je založen na vzájemné důvěře mezi chovatelem, tedy mnou a majitelem. S tím si přeji být minimálně po celý život pejska v přátelském kontaktu a jsem vždy připravena s čímkoliv pomoci. Ne vždy je toto mé přání vyslyšeno, ale z 99% jsem šťastná a svým způsobem pyšná, že výběr nové rodiny pro mé miminko byl vzájemně správný. Pokud jste dočetli mé řádky až sem, doporučuji otevřít si sekci INFORMACE, kde veškeré postřehy a možná také odpovědi na Vaše otázky naleznete. V sekci NOVINKY se dočtete, jak probíhal náš rok a co nového se událo.

Ještě jednou – DĚKUJI ZA POZORNOST.