Informace


AHT MEETING setkání milovníků plemene 2007 & 2009

V letech 2007 a 2009 jsem s dlouholetou kamarádkou Šárkou Štefánkovou zorganizovala „AHT MEETING", kam jsme pozvaly renomované americké vážené dámy, uznávané chovatelky a zakladatelky tohoto plemene ( prezidentka AHT klubu v Americe paní Teri Murphy, její dceru Rachael Murphy a paní Melissu Kidd ), aby se všemi majiteli AHT v ČR a SR sdílely společné zážitky a obohatily nás o vzácné rady a postřehy. S ohledem na neoficiální „přátelské" výstavy, které jsme po obě setkání uspořádaly, byl český chov vyhodnocen jako jeden z nejlepších v EvropěRok 2007

Nejlepší pes a ABSOLUTNÍ VÍTĚZ: Amadeus Centia ( osrstěný )
Majitel i Chovatel: Šárka Štefánková

Nejlepší fena: Ainy's Love For Punto Valentino
Chovatel: Romana Dyntrová
Majitel: Timea Cseriová

Rok 2009

Nejlepší pes: Dior Design Punto Valentino
Chovatel: Romana Dyntrová
Majitel: Saod a Renata Hawaz

Nejlepší fena a ABSOLUTNÍ VÍTĚZ: Wudnshu's Triple Crown
Chovatel: Teri Murphy Majitel: Romana Dyntrová a Ivana Mrňáková

II. AHT MEETING - sraz Amerického bezsrstého teriéra

V březnu 2009 jsme oslavili malé jubileum, 5 let chovu Amerického bezsrstého teriéra v České republice. Při příležitosti oslavy tohoto výročí jsme se rozhodli uspořádat v pořadí již druhé setkání chovatelů, majitelů a příznivců ABT. Povzbuzeny velkou pochvalou udělenou našim pejskům na prvním setkání z úst odbornic e a prezidentky klubu v ABT v USA paní Teri Murphy , pozvali jsme tuto dámu znovu a spolu s ní přední chovatelku a rozhodčí exteriéru zároveň, paní Melissu Kidd. Naše pozvání přijala také paní Helena Jeníková, předsedkyně Klubu málopočetných plemen psů a dvorní veterinární lékař pro toto báječné plemeno MVDr. Jan Čučka, ZVÍŘECÍ DOKTOR s.r.o.
Setkání se konalo 6.2.2009 ve stylovém hostinci „ U Skanzenu" v Přerově nad Labem, nedaleko Prahy. Za uspořádání akce vděčíme Klubu chovatelů málopočetných plemen psů, pod jehož záštitou se setkání uskutečnilo. Od klubu jsme získali nádherné pohárky pro první čtyři místa ve všech kategoriích a získali finance na uhrazení pronájmu sálu.
Velký dík patří sponzorům, kteří udělali radost všem zúčastněným.
Hlavní partner akce společnost ALMIKA věnovala vítězům špičkové krmivo ROYAL CANINE v opravdu velkorysém množství. Dostalo se tak na všechny vítěze i pejsky umístěné na ostatních příčkách. Paní Sylva Lanková, která společnost ALMIKA osobně na této akci zastupovala nám nejen všechny ceny krásně naaranžovala, ale také pomohla s přípravami. Děkujeme mnohokrát! Krásné obojky, vodítka a hračky značky ROGZ věnovala společnost PET FASHION CZ a chovatelské katalogy, knihy chovu psů a časopisy poskytla Planeta zvířat. Ubytování pro obě vážené dámy daroval hotel ZLATÁ PRAHA. Všem sponzorům opravdu mockrát děkujeme!
Na programu bylo posouzení exteriéru pejsků oběma dámami nezávisle, to znamená – dvě samostatné přehlídky s určením pořadí, tedy obdoba našich výstav. Po posuzování byla naplánována přednáška na téma zdraví Amerických bezsrstých teriérů, kterou si pro nás připravil MVDr. Jan Čučka. Na závěr proběhla volná diskuze z veterinární oblasti. Pan doktor také předvedl názornou ukázku vyšetření Luxace Pately.
Nemůžeme se nezmínit o samotné organizaci setkání. Původně hlášený začátek ve 14h se poněkud posunul a to téměř o dvě hodiny, protože plánovaný let s našimi vzácnými hosty na palubě se neuskutečnil z technických důvodů. Všichni jsme se doslova modlili, aby byla volná místa v dalším letu. Zažili jsme opravdu horké chvilky a představa, že dámy z USA nestihnou přiletět včas byla úděsná. Nakonec vše dobře dopadlo! Čekání si všichni zpříjemnili ochutnáváním místní kuchyně.
Účast pejsků s jejich majiteli byla vskutku rekordní. Viděli jsme celkem ...., z toho .... osrstěných. Majitelé vážili dalekou cestu z různých koutů naší republiky, Slovenska a Švýcarska. Díky jejich obětavosti jsme mohli zahraničním rozhodčím předvést téměř všechny „amíčky" narozené v ČR i importované z USA.
Jako první posuzovala prezidentka klubu AHT v USA, paní Teri Murphy. Jejím favoritem a Vítězem plemene se stal teprve devítiměsíční pejsek z českého chovu DIOR DESIGN PUNTO VALENTINO, domácím jménem Adámek majitelů Renaty a Saoda Hawaz. Titul Nejkrásnější štěně získal EPHALYNI NOVEMBER PUNTO VALENTINO ( Falko )manželů Listopadových. Po krátké pauze se posuzování druhé výstavy ujala paní Melissa Kidd. Jí nejvíce okouzlila a titul Vítěz plemene získala importovaná fenka WUDNSHU´S TRIPLE CROWN ( Chanelka ) majitelů Romany Dyntrové a paní Myškové, která v závěrečném souboji o titul Absolutního vítěze z obou výstav porazila i mladého vítěze první výstavy. Titul nejkrásnější štěně opět získal Falínek. Tento čtyřměsíční pejsek je synem zmíněné absolutní vítězky, jíž mateřské povinnosti evidentně přidaly na kráse. Na závěr nutno zmínit, že nám obě americké rozhodčí opět potvrdily, že celkový chov ABT v ČR má v Evropě stále nejvyšší úroveň. Podkladem pro toto tvrzení byla jejich účast na obdobných akcích konaných v ostatních státech Evropy. Toto konstatování nás velmi těší a zároveň zavazuje k dalšímu zlepšování chovatelské práce. Psi z českého chovu dokázali získat příčky nejvyšší také v zemi původu. Titul Grand Champion a Top Ten Dog USA získala fena ARWEN DREAM CENTIA ( Nuti ) žijící ve Finsku z chovu Šárky Štefánkové a vítězem americké internetové soutěže o Nejkrásnějšího ABT Evropy se stal BLOSSOM OUT PUNTO VALENTINO ( Dexter ) žijící ve Švédsku z chovu paní Romany Dyntrové. Máme tedy velkou radost, že k našemu pětiletému výročích chovu „amíčků“ v ČR si můžeme říct, že jsme se ve světě nejen neztratili, ale jsme i velmi úspěšní a kvalita našich odchovů nemá v Evropě obdoby. Můžeme být právem hrdí na naše krásné a báječné nahaté i chlupaté kamarády.

Bohužel máme i další nešťastné prvenství. Tím je první úmrtí dospělého amíčka v Evropě. Tragicky zahynula psí holčička Bětuška HORIZON VICTORIA SECRET paní Dyntrové. Byla maminkou úspěšného mladého vítěze Adámka, favorita paní Teri Murphy. Přejeme si, aby její synové a dcery nesli její báječné vlastnosti a krásu v našem chovu dále.

„ Bětuško , byla jsi krásná, byla jsi bílá, zůstaneš v mých myšlenkách jako nádherná víla, můj nádherný sen se rozplynul, ale díky za to, že jsem Tě mohla poznat a být součástí tvého psího života.“

Tvoje maminka Romana

Slova chvály z úst nejpovolanější nás motivují k dalším snahám o rozvoj plemene. Rádi by jsme připravili setkání pro naše rozhodčí exteriérů a budeme stále pokračovat v propagaci ABT mezi chovatelskou i laickou veřejností. I po pěti letech můžeme říci, že majitelé, chovatelé a příznivci „američánků“ jsou báječní , přátelští a skvělí lidé, kteří své pejsky milují, hýčkají a poskytují jim láskyplné domovy. Vzájemným kontaktem a komunikací mezi všemi obdivovateli plemene se snažíme, aby tomu tak bylo i v budoucnu. Naposledy si dovolíme poděkovat všem účastněným, pozvaným hostům, sponzorům a klubu KCHMPP.

Romana Dyntrová, Šárka Štefánková a přátelé