Informace


CO JE VÝSTAVA PSŮ?

První otázka ohledně výstav ze strany mých známých nebo lidí psím světem nepolíbených vždy byla: „A když ten Tvůj pes vyhraje, tak dostaneš finanční odměnu?“ NE, NEDOSTANU. Za výstavy a vše kolem platím já – potažmo majitel pejska, protože je to koníček jako každý jiný. Někdo rád lyžuje, dělá jiný sport, někdo rád cestuje, někdo investuje do sbírky čehokoliv. Já investuji do výstav a mého chovu jako takového. Od patnácti let jsem kynologií postižená a jiné už to nebude.

Co je výstava?

Výstava psů je základní kynologická akce, kde se setkávají majitelé čistokrevných psů s průkazem původu, aby předvedli svého psa (či psy) před rozhodčími a diváky a obdrželi odborný posudek o exteriérových kvalitách a nedostatcích posuzovaného jedince od kvalifikovaných rozhodčí.  Jinými slovy a úsměvem na rtech se dá na tuto otázku ještě odpovědět lidsky. Výstava je setkání party bláznů (v dobrém slova smyslu), kteří běhají se svým upraveným pejsek po koberci v hale nebo venku na trávě nebo betonu (tomuto místu říkají vystavovatelé výstavní kruh – paradoxně je ve tvaru čtverce) a čekají, jak jejich pejska pan rozhodčí ohodnotí, jakou získá známku, popř. titul.

Kdo je rozhodčí a co pejsek může získat?

Rozhodčí dané plemeno posuzuje v rámci standardu FCI, popř. u neuznaných plemen psů (NON FCI) dle standardu ze země původu plemene. ROZHODČÍ  je odborník na konkrétní plemeno, právě podle již zmíněného standardu. Rozhodčí psům udělují známky, slovní posudky, tituly a pořadí umístění. Posouzený pejsek získá posudek, diplom a v případě zadání titulů kartičku (některé země již kartičky nevydávají), popř. medaili, pohár nebo jinou cenu. Všechny tyto parametry mají svůj význam v dalším životě psa. Jen pes s dobrým výsledkem z výstavy se může stát chovným jedincem (každé plemeno má své podmínky chovnosti), tzn. že jeho potomci mohou dostat průkaz původu. V případě dalších výstavních úspěchů může pes obdržet tituly získané z několika výstav jako Junioršampion – krásy jednotlivých zemí – zkratka JCH. , Šampion krásy jednotlivých – zkratka CH. či Interšampion – zkratka ICH (titul ICH. plemeno ABT jako neuznané získat nemůže).  Tyto tituly zvyšují prestiž chovatele a hodnotu psa v dalším v chovu. Všeobecně je totiž možné říci, že čím víc má pes výstavních úspěchů, tím více se přibližuje standardu plemene (popisu ideálního jedince). Výstavy se konají po celém světě. Svého pejska tedy můžete vystavit opravdu kdekoliv. Když budu konkrétní pro plemeno Americký bezsrstý teriér – tedy plemeno NON FCI, svého pejska můžete vystavit jen v několika zemích a to: Česká republika, Slovensko, Polsko, Chorvatsko, Bulharsko, Makedonie, Černá hora, Litva, Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Rumunsko a samozřejmě v  zemi původu USA. Když budu hovořit o nejvíce obsazených výstavách pro toto plemeno, je to bezesporu právě Česká republika. 
Výstavy psů jsou v Česku zastřešované Českomoravskou Kynologickou Unií (ČMKU), která je členem FCI. Z toho vyplývá, že všechny výstavy pořádané v Česku jsou podle výstavního řádu FCI.
       

Když mám pejska s PP musím na výstavy?

Pokud vlastníte pejska s PRŮKAZEM PŮVODU na výstavy nemusíte. Váš pejsek může být dokonalým mazlíčkem rodiny a žádné výstavy se nikdy zúčastnit nemusíte. Pokud se však rozhodnete svého pejska uchovnit, do budoucna jej použít do chovu, musíte se zúčastnit minimálně výstavy, kterou určují chovné podmínky daného plemene. U plemene ABT konkrétně to je jakákoliv výstava pořádaná klubem KCHMPP, kde musí představitel plemene získat minimálně známku VÝBORNÁ nebo VELMI DOBRÁ. Tato otázka zda něco musím, když má můj pejsek PP je velmi častá. Nemusíte vůbec nic. Jen máte opravdovou jistotu, že z Vašeho pejska vyroste čistokrevné plemeno, plus další obrovské klady, které se dočtete v mém článku PROČ PEJSKA S PP.

Jak se na svou první výstavu přihlásit, co vše potřebuji?
1.    Kde najdu přihlášky?


V první řadě si musíte vybrat výstavu. Výstavy v ČR najdete na stránkách Českomoravské kynologické Unie http://www.cmku.cz/cz/vystavy-137.  Výstavy pořádané pod záštitou KCHMPP – Klub chovatelů málopočetných plemen psů zde http://kchmpp.cz/vystavy.html. Na první výstavu / výstavy, bych doporučovala zvolit si nižší typ výstavy, kde si vše vyzkoušíte. Mám na mysli Oblastní nebo Krajské výstavy psů, kterých je v ČR po celý rok dostatek. Na vyšší typ výstav – Národní, Mezinárodní, Klubová nebo Speciální, bych začátečníkům doporučovala přihlásit se tehdy, až budete mít za s sebou alespoň jednu z těch nižších. Samozřejmě, pokud Vás vede chovatel, se vším Vám poradí, pomůže na místě nebo Vám zajistí "pomocníka", který je Vám k dispozici, pejsek je perfektně socializovaný a velké množství pejsků, lidí, hala atd. mu nebudou dělat problém, vzhůru do víru velkých výstav. Samotné typy výstav vysvětlím níže.  Zde ještě přikládám odkaz na FCI, kde si najdete výstavy pořádané po celém světě http://fci.be/en/.

2.    Jak svého pejska připravím na výstavu?

Pokud již Váš chovatel ví, že by jste přeci jen nějakou výstavu vyzkoušeli, bude jistě rád a rád Vám již na malém štěňátku než si ho odnesete domů ukáže a řekne, co můžete od malinka trénovat. V podstatě celé předvedení jen tak pro Vaší informaci, že to není nic složitého a hlavu Vám nikdo neutrhne si můžete nechat od chovatele ukázat na mamince štěňátek nebo jiném dospělém pejskovi. Každá rasa se může vystavovat - předvádět trošku jiným způsobem. Proto doporučuji zajet se na nějakou výstavu podívat. Jen tak, klidně bez pejsek – ale samozřejmě ideálně s pejskem. Poznáte jeho reakce na takové prostředí a pro něj to bude báječná socializace. Určitě Vám taková návštěva velmi pomůže. Dále doporučuji naučit pejska ukazovat zoubky, stát na stole, chodit bez problémů na výstavním vodítku a učit ho, aby vydržel pěkně stát ve výstavním postoji, který je pro plemeno ABT typický. Toto vše by Vám měl ukázat Váš chovatel. Velmi důležité je také to, aby byl Váš pejsek přátelský, nebyl ustrašený a spolupracoval s radostí. Ustrašeného pejska na výstavy opravdu nevoďte a raději trénujte do té doby, než se k takovému kroku rozhodnete. Chovatel by Vám měl také poradit s výběrem ideálního výstavního vodítka. Pejska na výstavu vykoupejte. Připravit ABT je velmi snadné. Představte si co musejí podstupovat majitelé chlupatých pejsků (koupání, fénování, česání). Vy nemusíte. Stačí vykoupat, pejska večer před výstavou natřít krémem a je hotovo. Do výstavního kruhu není dobré svého pejska natírat krémem. Proto jak píši, natřít večer a dost. Samozřejmě – pokud je výstava pod otevřeným nebem s přímým sluncem, na tyto rady zapomeňte a Vašeho pejska ošetřete silným ochranným krémem s vysokým UV faktorem. Znovu se vrátím k předvedení pejska v kruhu. Ještě před pár lety nebylo předvedení ABT nijak dokonalé. Za posledních pár let mohu s radostí říci, že mnozí majitelé mají své pejsky perfektně připravené a handling (předvedení pejska v kruhu) mnozí dotáhli téměř k dokonalosti. Poctivě trénují doma i venku, mnozí navštěvují kurzy handlingu pod vedením profesionálních dam nebo se jen tak radí s chovatelem, který jim vše vysvětlí. Kurzy handlingu jsou skvělé. Nejen, že majitel pejska dostane cenné rady a triky, ale hlavně se zde simuluje opravdová výstava a na vlastní kůži zažijete a uvidíte, jak vlastně výstavní předvedení bude probíhat. V každém větším městě určitě najdete takového profi handlera, který pořádá kurzy. Pokud si nebudete vědět rady, kam se podívat a koho si najít, je zde opět a stále Váš chovatel, který jistě a velmi rád podá pomocnou ruku. Přeci jen by měl mít z výstav povědomí o skvělých handlerech. Přípravu Vašeho pejska nepodceňujte! Je opravdu velmi důležitá a věřte, že když svého pejska jen tak vytáhnete na výstavu, nebudete to mít ani Vy ani on snadné. Pro diváky a samozřejmě i pro rozhodčí není nic krásnějšího než skvěle předvedený pejsek, který s radostí spolupracuje se svým pánem.

3.    Jak se na výstavu přihlásit?

Na jednom z odkazů si vyberete danou výstavu, otevřete si jí a vytisknete si propozice s přihláškou. V propozicích se dočtete všechny podrobnosti o výstavě (místo, časy, kdo bude Vaše plemeno posuzovat, jaké jsou veterinární podmínky, výši poplatku za přihlášku, kdy je uzávěrka přihlášek atd.). Přihlášku buď můžete vyplnit a poslat poštou vč. kopie průkazu původu a dokladu o zaplacení nebo svého pejska přihlásit elektronicky – což dnes už většina výstav umožňuje. K elektronické přihlášce budete opět přikládat nascanovaný průkaz původu a potvrzení o provedené platbě z banky. Cena za přihlášku se pohybuje od 450 – 900 Kč / den. Chovatel Vám jistě rád s vyplněním přihlášky a celou administrativou pomůže. Výstavu musíte přihlásit vždy několik měsíců předem. Minimálně však 2 – 1 měsíc. Každá výstava má jasně dány uzávěrky přihlášek. Čím dříve svého pejska přihlásíte, tím levnější budete mít poplatek. Podařilo se Vám svého pejska přihlásit a výstava Vám přihlášku potvrdila? (výstavy potvrzují přijaté přihlášky několik dní před samotnou výstavou ve formě tak zvaného Vstupního listu)  Gratuluji! Většina výstav je sice v sobotu i v neděli, ale jedná se o jednu výstavu rozdělenou podle skupin FCI do obou dní. NON FCI plemena, kam ABT spadá, se vystavují většinou v sobotu. Některé výstavy jsou opravdu dvoudenní – to znamená, že svého pejska můžete přihlásit a vystavit po oba dny. V tomto případě, pokud je výstava od Vašeho domova vzdálenější, doporučuji zarezervovat si ubytování. Nezapomeňte si jen prověřte, zda Vámi vybraný hotel nebo penzion pejsky na pokojích povoluje. Nyní se vrhneme na další věci. Co bude vlastně následovat.

4.    Co s sebou na výstavu? Co si musím připravit?

Máte stresy a přemýšlíte co s sebou? Nebojte se toho. Podrobně Vám vše popíši. Připravte si desky. Ideálně kancelářské desky A4, které můžete na cvoček zapnout. Do těchto desek si vložte průkaz původu, očkovací průkaz s platným očkováním (zkontrolujte očkování Vašeho pejska s veterinárními podmínkami) a do desek nezapomeňte vložit vytištěné propozice a ideálně pro jistotu si vezměte doklad o zaplacení. Papíry máme v pořádku. Nyní se zaměříme na pejska a jeho potřeby. Pejsek je vykoupaní a připravený na výstavu (koupání, krém, ostříhané drápky, čisté uši). Samozřejmě záleží na počasí a kde se výstava koná: Nezapomeňte na oblečení. Právě podle počasí a místa si dokážete už samo zhodnotí, jaké oblečení bude vhodné. Raději si s sebou vezměte i něco náhradního. Člověk nikdy neví, co se může stát a přeci jen z výstavy může být celodenní výlet. Samozřejmě – v letních měsících nezapomeňte na krém s UV faktorem, popř. lehké pyžamko, aby se pejsek nespálil. Někdo si s sebou bere i repelent, někdo Panthenolovou mastičku. Když si s sebou vezmete i malou dezinfekci, neprohloupíte. Fajn jsou také vlhčené dětské ubrousky. Dále nesmíte zapomenout na misky. Jedna miska na vodu a můžete s sebou vzít i misku na jídlo. DŮLEŽITÉ jsou pamlsky. Za vše pejska chvalte a odměňujte jej. Někteří pejsky výstavy doslova milují. I když jste zvyklí svého pejska krmit jednou denně, můžete se kdekoliv zdržet a pejska bude potřeba nakrmit. S tím je samozřejmě spojena lahev s vodou a jídlo pro psa. Dále nezapomeňte na nějakou deku, pelíšek, hračky, samozřejmě obojek a vodítko (NEZAPOMEŇTE na výstavní vodítko, které ovšem použijte pouze do kruhu – ideálně v podobné barvě, jako barva Vašeho pejska – výstřední vodítko můžete použít do závěrečných / finálových soutěží) a já velmi ráda doporučuji nylonové přepravky. Pejsek, který je na tuto přepravku zvyklý, má svůj klid a rád se vyspinká. Pejsek na klíně bude vše sledovat a může být potom hodně unavený až protivný. Je skvělé si také vzít nějakou sponku, kterou si připnete na oblečení číslo pejska které na výstavě dostanete. Teď už víme, jak připravit věci pro pejska, ale majitel je také důležitý. Co tedy vzít pro sebe? Pohodlné, ačkoliv slušné oblečení, ve kterém Vám bude celý den dobře. Vezměte si s sebou na převlečení speciální oblečení do výstavního kruhu. Barva by měla být v kontrastu s pejskem – čili černý pejsek – bílé, světlé oblečení. Naopak světlý pejsek – černé – tmavší barvy. Dámy si mohou na sebe obléknout kostýmek ať se sukní nebo kalhotový, nebo společenské kalhoty a decentní vršek nebo tričko se sakem. Vyzývavé oblečení – příliš krátké sukně, kraťasy, velké výstřihy – průhledné látky - tak toto na výstavu vhodné není. Džíny jsou přípustné, ale např. když si vezmete potrhané džíny – i když jsou takto od výrobce a k tomu sportovní tenisky, přijde mi to jako zneuctění takové krásné akce a k plemeni se toto oblečení rozhodně nehodí. Nezapomeňte, že se Vám může stát, že Vám pejsek vyhraje, Vy se dostanete do závěrečných soutěží a to už je potom vyloženě ostuda. Svět výstav se za posledních pár let hodně změnil a lidé jej berou jako společenskou událost. Nezapomeňte na pohodlné boty. Boty by měly být takové, ve kterých se Vám bude dobře běhat. Hodně vysoký podpatek v tomto případě jak asi tušíte, vhodný není. Vezměte si sebou židličku. Ideální jsou takové ty skládací rybářské – větší pohodlné. Stát celý den se Vám chtít určitě nebude. Nezapomeňte také na píti a jídlo pro sebe. Na většině výstav jsou stánky s občerstvením, ale co kdyby náhodou… Samozřejmě peníze. Až si projdete stánky prodejců, zcela zaručeně budete vše potřebovat. To jen taková vtipná vsuvka. Při čekání Vám může zpříjemnit čas kniha, ipad nebo cokoliv, u čeho se zabavíte a zrelaxujete. Není cílem přijet z výstavy utahaní, ale spíše zrelaxovaní, plní nezapomenutelných a nových zážitků.

Přijeli jsme na výstavu. Co teď?

Na výstavu vždy jeďte s časovým předstihem. Přejímky psů jsou povětšinou do 08:30. Přesný čas si najdete v propozicích výstavy. Nerozumíte slovu přejímka? V první řadě projdete veterinární kontrolou, kde si veterinární lékař zkontroluje očkovací průkaz Vašeho pejska. Poté se přesunete k místo, kde svou účast nahlásíte tím, že předložíte vstupní list. Na základě tohoto si vás odškrtnou, vydají vám výstavní katalog + výstavní desky. V těchto deskách máte posudkový list, diplom a číslo, se kterým nastoupíte později do kruhu. Někdy se tyto desky vydávají přímo u stolečku v kruhu, kde se budete vystavovat. Povětšinou zde vydají pouze číslo. Desky si ponechají a katalog si vyzvednete na jiném místě. Každá výstava má malinko jiná specifika, ale postup je vždy stejný. Přejímka – tedy veterinární kontrola a registrace. Samozřejmě, když vkročíte na výstaviště, zjistěte si, ve kterém čísle kruhu se plemeno ABT vystavuje. Toto číslo následně vyhledejte. U výstavního kruhu najdete rozpis kruhu – tabuli, kde je vše rozepsáno. Bude zde vypsáno, kdo plemeno posuzuje a podle čísel počet pejsků. Podle toho uvidíte, kdy přibližně půjdete na řadu. U výstavního kruhu si najděte pro Vás ideální místo – takové, že kterého budete dění v kruhu moci bez problémů sledovat. Rozložte si židličky, pejskovi připravte pelíšek nebo sestavte nylonovou přepravku, pěkně se usaďte a první velký krok je za Vámi. Kolem kruhu se určitě seznámíte s mnoha fajn lidmi, kteří mají stejný zájem a stejnou psí lásku jako Vy. Před vlastním posouzením Vašeho pejska jej pořádně vyvenčete.   Nebylo by příjemné, kdyby se Váš pejsek v kruhu při posuzování vyčůral nebo ještě něco horšího. Tyto případy jsem viděla. Pokaždé byla reakce pana rozhodčího jiná, proto raději předejděte problémům a na venčení nezapomeňte. Blíží se čas, kdy půjdete s Vaším pejskem do kruhu? Klid! Hlavně žádné nervy. Svou nervozitu přenášíte na pejska. Ono se to pěkně píše i říká, ale já to chápu. Mám nervy pokaždé. Do kruhu Vaše číslo zavolá Vedoucí kruhu. To je osoba, která řídí posuzovaní, kontroluje nastoupené pejsky a hlídá zapisování známek a titulů. Je většinou aspirantem na statut posuzovatele / rozhodčího, který se připravuje na zkoušku z plemene a musí splnit praxi v kruhu. Organizuje celý  průběh výstavy v daném kruhu. Po nástupu do kruhu se v každé třídě postavíte podle čísel. Od nejnižšího dále. Nebojte, vedoucí kruhu tohoto bude hlídat, popřípadě Vás přesune. Začíná samotné posuzování. Rozhodčí většinou nechá proběhnout všechny přítomné pejsky, aby měl komplexní pohled a poté si je bude od nejnižšího čísla, tak jak stojíte v řadě, volat k sobě. Rozhodčí Vás řekne co si přeje. Povětšinou postavíte pejska na stolek, pan / paní rozhodčí zkontroluje zuby, u pejska / kluka zkontroluje zda má obě varlata, pejska si osahá, prohlédne a přitom diktuje posudek, který zapisovatel kruhu píše do Vašeho posudkového listu. Ze stolku pejska postavíte na zem a pan rozhodčí Vám řekne kam máte běžet, aby pejska viděl v pohybu.  Dopíše se posudek vč. informaci o pohybu a pan rozhodčí pejska ohodnotí známkou (VÝBORNÁ, VELMI DOBRÁ, DOBRÁ, DOSTATEČNÁ). Tyto známky se zadávají ve třídách mladých, mezitřídě, třídě otevřené, třídě šampionů nebo třídě pracovní. Ve třídách štěňat a třídě dorostu se zadávají známky (VELMI NADĚJNÁ a NADĚJNÁ). Takto posoudí všechny pejsky, kteří jsou ve Vaší třídě. Nechá pejsky znovu proběhnout, všichni pak pejsky postavíte do výstavního postoje a rozhodčí se rozhoduje, jaké udělí pořadí. V každé třídě se určuje pořadí 1. – 4. místo. Číselného umístění se zúčastní pouze pejsci s oceněním VÝBORNÁ a VELMI DOBRÁ. Pejskovi umístěném na prvním místě, kromě třídy štěňat a dorostu, může rozhodčí zadat titul příslušný k dané třídě. Tento titul není nárokový. To znamená, že jej rozhodčí může a nemusí zadat. Titul může získat pouze pejsek se známkou VÝBORNÁ. Vítězové tříd jdou o další titul konkrétní výstavy a v neposlední řadě o titul hlavní – BEST OF BREED – vítěze plemene. Tento titul získá nejkrásnější jedince plemene. Pejsek s titulem BOB nastupuje do závěrečného kruhu o titul BEST IN GROUP (Absolutní vítěz dané FCI skupiny nebo právě skupiny NON FCI plemen, do které ABT patří).  Všechny tituly jsou stanoveny řádem ČMKU nebo kynologickou organizací dané země, ve které pejska vystavujete. Po vlastním posouzení si necháte výslednou známku zapsat do průkazu původu ve výstavní kanceláři. Zapsání známky není povinné. Je to tedy na rozhodnutí každého majitele pejska.

Co jsou výstavní třídy a kam svého pejska na přihlášce vlastně zařadím?

Tř. PUPPY - štěně (4-6 měsíců), tř. DOROSTU (6-9 měsíců), tř. MLADÝCH (9-18 měsíců), tř. MEZITŘÍDA (15-24 měsíců),  tř. OTEVŘENÁ (od 15. měsíců), tř. ŠAMPIONŮ (od 15. měsíců), tř. PRACOVNÍ (od 15. měsíců), tř. VETERÁNŮ (od 8. let). Většina tříd je v rozsahu určitého věku pejska, třída pracovní je na základě složených zkoušek - typ a jaké jsou popsány na klubu příslušného plemene. Třída šampionů je pak určena psům, kteří již mají titul šampiona, případně jiný plnohodnotný titul. 

Co je to vlastně známka a jaká je její definice?

Známky zadávané rozhodčími musí odpovídat následujícím definicím: 
VÝBORNÁ může být zadána pouze psovi, který se velmi blíží ideálnímu standardu plemene, který je předváděn ve výborné kondici, vykazuje harmonickou vyrovnanou povahu, vysokou kvalitu a má výborný postoj. Jeho vynikající kvality odpovídající plemeni dovolí opominout drobné nedokonalosti; musí však v každém případě vykazovat typické znaky svého pohlaví. 

VELMI DOBRÁ může být zadána pouze psovi, který vykazuje typické znaky svého plemene, dobře vyvážené proporce a je ve správné kondici. Několik drobných vad může být tolerováno. Tato známka může být zadána pouze psovi, který vykazuje kvalitu. 

DOBRÁ se zadává psovi, který má hlavní znaky plemene. Dobré znaky by měly převážit chyby, takže pes může být považován za dobrého přestavitele svého plemene. 

DOSTATEČNÁ by měla být zadána psovi, který přiměřeně odpovídá plemeni, ale nevykazuje obecně přijímané charakteristické znaky nebo jehož fyzická kondice není dostačující. 

DISKVALIFIKACE musí být zadána psovi, který neodpovídá typu požadovanému standardem plemene; který vykazuje chování zjevně neodpovídající standardu nebo který je agresivní; který vykazuje abnormality varlat; který má anomálii čelistí; který má barvu nebo strukturu srsti neodpovídající standardu plemene, nebo vykazuje zjevné známky albinismu. Tato známka má být také zadána psům, kteří tak málo odpovídají jednotnému plemennému vzhledu, že to ohrožuje jejich zdraví. Dále by měla být zadávána psům, kteří vykazují vyřazující vady podle standardu plemene. Důvod, proč byl pes hodnocen známkou DISKVALIFIKACE, musí být uveden v posudku. 
Psi, kterým nemůže být zadána žádná z výše uvedených známek, opustí kruh s hodnocením: 

NEMŮŽE BÝT POSOUZEN. Toto hodnocení se zadává psovi, který se nehýbe, je nemohoucí, který stále skáče na svého vůdce nebo se snaží dostat ven z kruhu, čímž znemožňuje posoudit krok a pohyb nebo se trvale vyhýbá prohlédnutí rozhodčím a znemožňuje prohlédnutí chrupu, anatomie a stavby těla, ocasu nebo varlat. Toto hodnocení se také zadává tehdy, jsou-li patrné stopy operací nebo úprav, které naznačují, že vystavovatel chtěl ošálit rozhodčího. Toto platí i v případě, že rozhodčí má dostatečný důvod předpokládat, že byla provedena operace, jejímž účelem bylo upravit původní stav nebo vlastnost (např. oční víčko, ucho nebo ocas). Důvod, pro nějž bylo zadáno hodnocení NEMŮŽE BÝT POSOUZEN, musí být uveden v posudku.  (Zdroj popisu známek web ČMKU)

Tak a teď možná to nejdůležitější. Výstavy musíte brát jako hobby, jako setkání s přáteli, jako socializaci pro Vašeho pejska. Z případného neúspěchu nesmíte být smutní. Znám mnoho případů, kdy první výstavy pro majitele nedopadly úplně skvěle a jejich pejsek nevyhrál. Někteří to vzdali hned po prvním neúspěchu, ale někteří naopak vytrvali, svého pejska i sebe ještě lépe na základě minulých zkušeností připravili a hurá, začali vyhrávat jednu výstavu za druhou. Mezi mými přáteli je i několik báječných majitelů, kteří byli od začátku rozhodnuti, že na výstavy jezdit nebudou. Svého pejska si pořídili jen jako mazlíčka a miláčka rodiny. (což je pro mne úplně nejdůležitější). A víte jak to dopadlo? Povětšinou to jsou právě ti, kteří dnes doslova objíždějí téměř všechny výstavy, svého pejska mají připraveného doslova dokonale a jejich handling (předvedení pejska) by mohl konkurovat těm, kteří pořádají kurzy handlingu. Prostě a jednoduše, výstavy je chytly za srdce, berou je jako svého koníčka se vším všudy co k tomu patří a zodpovědně se připravují. Na všechny majitelé mých odchovů jsem nesmírně pyšná a před těmi, kteří bez zkušeností vstoupili do světa výstav s velkou grácií, opravu smekám. A co když to Vašeho pejska nebude bavit, co když výstavy nebudou bavit Vás nebo prostě a nebo právě Váš pejsek má nějakou tu chybičku (ty má tedy každý pejsek) vůbec nic se neděje. Pro každého chovatele je vždy na prvním místě, aby se jejich štěňátko mělo skvěle a vše ostatní je jen navíc. A Vy budete mít svého pejska rádi úplně stejně, zda má výstavní titul nebo nemá. Je to přeci zvířecí parťák, člen rodiny a nikdo Vás nebude odsuzovat. Je to jen a jen Vaše rozhodnutí a pejsek Vám v první řadě musí dělat radost.

Vy jste to vážně dočetli až sem? Tak to Vás svět výstav opravdu zajímá a já se moc těším, že se někdy osobně potkáme, třeba právě na nějaké výstavě! Kdyby jste měli ještě jakékoliv dotazy, velmi ráda poradím a pomohu, když budu znát odpověď na Vaší otázku. Nebojte se mi zavolat nebo napsat. Za každého Amíčka na výstavě jsem vždy moc ráda. Hodně štěstí a do výstavního kruhu vstupte tou správnou nohou.

Zde odkaz na výstavní tituly: VÝSTAVNÍ TITULY

Romana, Punto Valentino (24.2.2018)