Informace


PŮVOD PLEMENE

Vznik tohoto mladého plemene, na rozdíl od jiných naháčů, můžeme přesně datovat. V roce 1972 se krysí teriérce, kterou vlastnili Willie a Erwin Scottovi, narodilo zcela holé štěňátko. Chovatelé tuto holčičku pojmenovali Josephine, a protože ji nikdo nechtěl, zůstala doma právě u Scottových a stala se velkým miláčkem celé rodiny. V následujících letech měla Josephina sama několik bezsrstých štěňat a stala se tak zakladatelkou nového plemene. Z počátku se tito nazí teriéři řadili jako jejich bezsrstá varianta stále mezi Krysí teriéry, ale po usilovné práci byl tento teriér 1. ledna 2004 uznán jako samostatné plemeno Americký bezsrstý teriér. Tento datum je velmi zásadní. Do České republiky se plemeno Americký bezsrstý teriér dostalo pouhé tři měsíce po jeho uznaní a zapsání pod United Kennel Club - UKC v USA. V ČR bylo plemeno okamžitě zapsáno pod Českomoravskou Kynologickou Unii, jako neuznané plemeno. 
Dalším obrovským úspěchem bylo dne 1. ledna 2016 zapsání plemene do American Kennel Clubu (obdoba FCI v Evropě) mezi teriéry (Terrier Group).
Plemeno se tak stalo v USA oficiálně uznaným.
Plemeno ABT dělí na variantu bezsrstou a osrstěnou. Obě varianty jsou uznávané a na výstavách se posuzují společně. 
Z počátku bylo plemeno rozděleno na dvě velikosti. MINI (pod 33cm) a STANDARDNÍ velikost. Jak tomu v kynologii bývá, kvůli zdravotním problémům (nanismus, křehká kostra) se od miniauturní varianty začalo velmi rychle ustupovat  a nyní je žádoucí pouze STANDARDNÍ velikost, u které se uvádí doporučená výška 30 - 41cm.     
      
zdroj foto: www.ahta.info