Informace


POVAHA PLEMENE

Americký bezsrstý teriér je velmi pozitivní a příjemný pejsek ve všech ohledech.

Jeho povaha je velmi milá, přátelská, empatická, bez známek stresu. Svou rodinu bezmezně miluje! Většina ABT miluje vše kolem sebe. Moc rádi se mazlí a kamarádí s každým, kdo projeví jakoukoliv přízeň. Může se stát, že je tak fixovaný na svého pána až se někdy opravdu úplně nevrhne do náruče cizímu člověku, ale v žádném případě nevykazuje známku bojácné nebo agresivní povahy. S ostatními zvířátky vychází skvěle. Miluje děti a je k nim velmi opatrný. Pokud jsou děti správně rodiči vedeny a znají mantinely co se smí a co ne,  ke svému pejskovi se chovají hezky, budou nerozlučnými kamarády. ABT také krásně snášejí příchod nového člena rodiny, novorozence. Z mého chovu neznám jediný případ, kdy by pejsek toto rodinné požehnání znepříjemňoval. Spíše naopak.

Není to pejsek, který jen leží na gauči jako „okrasa", i když na první pohled tak vypadá. Miluje pohyb, hry a když mu dopřejete jakékoliv psí sporty, jako je coursing, dog raicing nebo např. agility bude šťastný. ABT dokonce ve všech psích sportech vynikají a překvapují svou energií, rychlostí a chytrostí mnohé majitele jiných plemen, která jsou pro psí sporty přímo určená. Samozřejmě, dělat psí sporty není podmínkou. Pokud svému pejskovi dokážete zajistit pravidelné procházky spojené s komunikací a hrou, bude spokojený. ABT Velmi rád běhá a je vášnivým aportérem. Při procházce v parku nebo kdekoliv jinde, bude patřit mezi nejrychlejší pejsky v okolí. Je to pejsek plný energie a jestli ho vezmete na krátkou procházku nebo na několika-kilometrový výlet, bude stále veselý. A když se Vám každý den nepodaří vyjít na delší procházku, nic se nestane. Celodenní povalování v pelíšku, na gauči nebo ve Vaší posteli, je přeci skvělé! ALE ne stále! Pohyb opravdu Amíčci vyžadují a potřebují. Pokud Vám někdo bude tvrdit opak, že se jedná o gaučového povaleče celý život, je to nepravda. Takto Vám vydrží v klidu jedině v uzamčené kleci a k tomuto držení již já sama nemám více slov ..! Je logické, že pejsek bez aktivity bude ničit domácnost a Americký bezsrstý teriér je natolik chytrý, že může začít dělat i naschvály. Větší aktivitu samozřejmě projevují ve štěněcím věku do cca 1. - 2. let. Poté se začínají zklidňovat a mají rádi svůj klid. Ale aktivními sportovci jsou po celý jejich život. Moje čtrnáctiletá veteránka je stále duchem hravého štěňátka. V podstatě, když svá slova shrnu, Americký bezsrstý teriér vyžaduje každodenní péči jako jiné plemeno psů. Není ničím jiný, odlišný, výjimečný. Pravidelné procházky přeci potřebuje každý pejsek. A v neposlední řadě - každý pejsek je svou povahou a potřebami originálem.

Za 14 let chovu jsem vypozorovala velmi zajímavý fakt. Každý jedinec je vlastně takovou kopií, nebo-li odrazem své rodiny. Přizpůsobí se životnímu stylu svých majitelů a to velmi rychle a snadno. Již výše zmíněná empatie je pro toto plemeno totiž typická.

V jednom časopise jsem se dočetla, že ABT špatně snášejí samotu. Ráda bych toto tvrzení uvedla na pravou míru a znegovala jej. Jako každý pejsek se také toto plemeno bez problémů naučí zůstat doma sám, když je jeho pán zrovna v práci nebo jinde mimo domov. Kolik lidí má možnost zůstat celý den doma?  Naopak, ABT také potřebují svou pohodu, klid a ticho. Po většinu času, kdy jsou osamocení, prospí a všichni víme, že klidný spánek je velmi důležitý. Svou rodinu milují, jsou šťastní, když mají své nejmilejší členy rodiny doma, ale obavy z toho, že bude samotu špatně snášet, mít opravdu nemusíte.

Jeho původ se nezapře, lovecké sklony a vrozená zvědavost zdědil po Rat teriérovi. Jeho výchova je snadná, protože je velmi chytrý a velmi lehce ovladatelný. Jen je při jeho výchově velice důležitá DŮSLEDNOST.

To co se v mládí naučí - nezapomene a Vaše soužití s tímto plemenem bude krásné a bezstarostné. Ovšem, Americký bezsrstý teriér musí být od malička perfektně socializovaný již od útlého věku, resp. od narození u svého chovatele. Štěňátka MUSÍ být vymazlená se vším všudy a NIKDY se nesmí stát, že se malé štěňátko bojí! ABT je smečkové zvíře, proto když přijdete na návštěvu k chovateli, všechny tyto malé nahaté "myšky" by po Vás měly skákat radostí, okousávat Vám ruce, nohavice nebo prozkoumávat Vaší kabelku. Když si je vezmete do náruče - povětšinou Vám budou olizovat obličej, protože návštěva je přeci moc fajn.  NEEXISTUJE, aby se štěňátko třáslo v náručí strachy ( dokonce jsem slyšela, že se i strachy počůralo ), uteklo pod postel, sedačku, židli a podobně, neustále na Vás hystericky štěkalo, nebo strnulo a strachy se nehýbalo .... Věřte, že takové štěňátko bude mít problém opravdu dlouho dobu a s největší pravděpodobností do konce života! A Vaše soužití bude plné starostí, strachu o Vaše nové miminko a radost, která by s příchodem nového štěňátka měla být na prvním místě, přejde v každodenní stres. ABT si vše fixuje velmi rychle, proto špatná socializace od chovatele v hlavičce prostě zůstane. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že chování se zlepší a vše bude dobré ... NEBUDE A VY Z TOHO BUDETE NEŠŤASTNÍ! Takové štěňátko si rozhodně NEKUPUJTE! Nehledě na to, že bázlivá - plachá a později agresivní povaha je v chovu penalizována. Chápu, že je to někdy velmi těžké, protože Vám je štěňátka líto a chcete jej "zachránit", umazlit, ale uvědomte si, že Vás nečeká nic příjemného a snadného. A pokud někdo odchovává taková štěňátka, budete jeho chov podporovat tím, že tento nesprávný chovatel takto problémová štěňátka prodá a pořídí si další a další vrh. Pokud si vyberete štěňátko správně a s rozmyslem, je to pro Vás výhra! A ještě jedna rada nad zlato. Přejte si od chovatele ukázal všechny své pejsky. Máte na to právo. Ani žádný dospělý jedinec by se neměl bát, schovávat se, být agresivní nebo nepříjemný. Jediné, kdy můžete být malinko tolerantní je maminka štěňátek, na která jste se přišli podívat. Maminky si občas hrají na bodyguardy a logicky svá miminka chrání. Nikdo jiný z celé smečky nesmí mít nežádoucí chování, které jsem uváděla výše. Povaha ABT je opravdu skvostná, otevřená, veselá. milá, nebojácná a za každé situace pozitivní.

Ale zde také jedno POZOR! Ačkoliv úsměvné, ale velmi důležité! ABT je přeci jen teriér a proto se jeho výchova nesmí podcenit..  Nesmí Vám tento miláček přerůst přes hlavu. Tomuto opět zamezíte svou důsledností.  Každý jedince je samozřejmě originál, ale buďte prosím důslední!

Americký bezsrstý teriér je naprosto báječný a milující společník, který si velmi rychle získá srdce nejen své rodiny, ale svého okolí a Vašich přátel. Pokud si vybudujete pevný vztah založený na důvěře a společném respektu, bude Vás jeho láska doprovázet po celý psí život!

ABT je plemeno buď milované nebo nenáviděné. Stále se na na ulici, v obchodním domě, v praku potkávám s různými reakcemi lidí. Některým se prostě holá plemena nelíbí, někteří lidí je naopak zbožňují. Ve spojení s jejich opravdu milou a veselou povahou si srdce těchto "odpůrců" získávají velmi snadno. A opět - hraje zde velkou roli právě povaha. Nadšenců a obdivovatelů je stále mnohem víc.

Přeji všem krásný společný život, plný milých zážitků!
ABT Vám zcela jistě vykouzlí úsměv na Vaší tváři v každé situaci!