Informace


JAK SE SPOLEČNĚ UČIT ŽÍT

Protože se na mě obrací mnoho majitelů štěňátek, která nepocházejí z mé chovatelské stanice, dovolila jsem si napsat také pár řádků se základními radami, jak se ke svému štěňátku chovat, aby byl společný život spokojený a bezstarostný. Informací, které majitelé mým miminek dostanou je mnohem více, ale pokud jejich malá část pomůže i někomu jinému, budu moc ráda.

Velmi důležité je s miminkem začít pracovat od počátku společné životní cesty.  že některé rady. V podstatě od útlého věku 8 – 9. týdnů, kdy si své milované štěňátko přivezete domů, respektujte ho jako psí stvoření. Mnoho lidí má tendenci Americké bezsrsté teriéry "polidšťovat" - což je pochopitelné. Plemeno ABT k tomu opravdu svádí. Samozřejmě – mazlete jak to nejvíc jde, ale také svému štěňátku nechte prostor pro klid a "neřízený" psí život. Ukažte mu jeho místo, kde se bude cítit bezpečně a bude zde mít své oblíbené hračky, pelíšek a vše, co má Vaše psí miminko rádo.

KLID a SPÁNEK jsou dvě velmi důležité potřeby, které Vaše malé štěňátko musí mít. Jedině tak bude spokojené. Oba tyto aspekty velkou měrou prospívají správnému růstu a upevňování žádoucích povahových vlastností. Nevyspinkané štěňátko bude nervózní, bude špatně papat a tím pádem budou tělu chybět živiny potřebné ke správnému růstu. Je to logický životní cyklus, který musíme udržovat také u našich zvířecích kamarádů.

KRMENÍ se dočtete více, ale zde jen krátce. Vždy se držte rad chovatele. Ten Vám musím sdělit čím a jak často štěňátka krmil, zda jídlo kombinoval a dokonce by Vám měl říci konkrétní informace k Vašemu štěňátko. Již o útlého věku se může přijít na nějakou intoleranci nebo jen potravu, kterou Vaše miminko prostě rádo nemá nebo mu úplně neprospívá. Správný chovatel by Vám také měl do startovacího balíčku ke štěňátko dát právě to krmení, na které je miminko zvyklé.

Velmi důležité je štěňátko naučit ČISTOTĚ a pravidelnému venčení. Nejsem zastáncem toho, aby se štěňátko učilo čůrat doma na noviny nebo plenu. Samozřejmě, jsou situace, kdy je to nevyhnutelné (štěňátko je doma samo, vysoké mrazy atd.), ale pokud je to alespoň trošku můžete, popadněte své miminko u utíkejte ven - i kdyby na pár minut, ale pokusit se vykonat potřebu právě tam. Štěňátku se většinou chce na záchod bezprostředně po probuzení nebo po krmení. Štěně začne být neklidné, pobíhá dokola a někdy kňučí a očichává podlahu. Hned jak to u něj zpozorujete, vezměte ho ven nebo na určené místo, kde může potřebu vykonat. Po vykonání potřeby své štěňátko náležitě pochvalte. Štěně se bude divit, za co že jste ho to pochválili a po mnoha opakování si uvědomí, proč tomu tak bylo. Toto mu zůstane v paměti a z malého "počůránka" se brzy stane šikovný "šikulínek". U ABT jsem vypozorovala, že taková hranice, kdy je štěňátko opravdu schopno vnímat, resp. kdy jeho malé tělíčko opravdu schopno potřebu udržet déle, je od věku tří měsíců. Proto se první týdny nesmíte zlobit a naopak za každou povedenu potřebu na správném místě chválit a chválit.

Pokračujte v SOCIALIZACI. Své štěňátko berte kam to jen půjde. Samozřejmě, buďte obezřetní do třetího očkování – což je něco málo po 3. měsíci věku  (očkováno bez vztekliny – ale ta v našich zeměpisných šířkách není zase až tak důležitá). Se svým Amíčkem choďte do města mezi lidi, mezi pejsky, nakupujte s ním, pokud máte možnost navštivte metro, nádraží, klidně navštivte štěněcí cvíčák nebo jiný psí spolek, vozte ho od malinka v autě ..... ALE .... NEZAPOMEŇTE! ABT musí také umět být doma nebo jinde sám! Proto se nebojte a určitě své štěňátko nechávejte doma samotné od začátku vašeho společného soužití. Samozřejmě v nějaké zabezpečené místnosti, ale toto své mimi učte od malička. Nesmí Vás odradit ani pláč malého štěňátka. Ono stejně brzy usne a Vy do budoucna budete bez starosti. Věřte, toto je rada nad zlato! Já sama jsem svou první nahatou holčičku Kamilku vodila úplně všude. Dokonce s námi chodila i do kina, ale jednoho dne prostě bylo potřeba nechat naše milované stvoření večer doma samotné .... To co v té době Kobyliské sídliště zažilo, si jen tak někdo nedokáže představit.

Všeho s mírou. Štěňátko je důležité nepřetěžovat alespoň do čtyř měsíců věku. Svaly ještě nejsou pořádně vyvinuté a příliš pohybu by mohlo škodit. Proto bychom měli začít své psí miminko více zatěžovat od 4 měsíců věku. Resp. začít s delšími procházkami spojenými s poslušností, navštěvovat právě již zmíněné psí školky, hrátky s ostatními pejsky atd. Pro štěně byste měli být autorita Vy. Vy budete vůdce smečky, který dá pejskovi jasně najevo, kdo je v této domácnosti tím pravým pánem. Pokud to neuděláte, budete mít s výchovou nemalé problémy.

Autoritu získáte důsledným a laskavým způsobem. Trestání stále a za každou maličkost, ale nepřipadá v úvahu – tím byste akorát docílili toho, že se vás a lidí všeobecně začne pejsek bát a to nesmíme v žádném případě dopustit! Při povelech a učení se nových věcí buďte DŮSLEDNÍ (promiňte, tento fakt zmiňuji již stále, ale je to vlastně to nejdůležitější). Ovšem všechno učení musí být formou hry a z vesela! POZOR – bez pamlsku ani ránu! Odměna je velmi, velmi důležitá! Proto naplňte kapsy malými dobrůtkami a směle do toho.

Není dobré, aby se štěňátko stále nosilo, přenášelo a muselo dělat jen to, co si Vy přejete. Teď nemluvím o povelech, u kterým musíte být důslední a to VŽDY, ale hovořím o věcech, které jsou pejskům přirozené a Vy je možná nechápete. Doma máte zajisté připravené pelíšky, na sedačce deky a různé teplé vymoženosti .... To je samozřejmě skvělé a tak by to mělo být. Ovšem, když si Vaše miminko lehne na studenou zem, nechte ho být. Ono si stejně brzy lehne tam, kde to pro něj bude nejpohodlnější a nejpříjemnější. Potřebuje také svou svobodu. Zmínila jsem teplé místo na sedačce. To je Amíčků nejdůležitější místo, ale opět POZOR. Nenechávejte své malé miminko na sedačce samotné. Radostí se seskočí dolů a může si zlomit nožičku. Přeci jen je do půl roku tělíčko křehčí a opatrnost je na místě

Přátelé, přeji Vám jen to dobré a nezapomeňte – DŮSLEDNOST, KLID, ŠKOLA HROU, SOCIALIZACE A NEPOLIDŠŤOVAT .... Budete mít skvěle vychovaného psího parťáka a společný život bude 100% krásný!