Informace


Barevné rázy plemene

Bezsrstá varianta

Jakákoliv barva je přijatelná. Kůže je obvykle různobarevná, na podkladové barvě ( bílé ) jsou tečky a větší skvrny jiné barvy. Někteří jedinci jsou jednobarevní v různých barvách s možností hnědého nebo žíhaného pálení a dále s možností bilých znaků na náprsence, bříšku nebo tlapkách.

Skvrny nebo tečky se s věkem zvětšují a v případě, že má jedinec vice těchto znaků, mohou se věkem až slévat v jednu velkou plochu. Málé tečky se vice rozpiíjejí. To stejné platí u celobarevných jedinců s bílým znakem. Ten může věkem až zmizet.

Věkem se na kůži u všech barevných variant začnou objevovat malé “stařecké” pihy.

Barva, resp. odstín barvy se mění s ročním obdobím. Jakmile je kůže vystavená slunci, postupně se oplauje – tmavne. V zimním obodbí je barva světlá – neopálená.

Barva jedince se určuje po jeho narození, kdy má štěňátko ještě štěněcí novorozeneckou srst, která do 8. týdnů věku samovolně vypadá. Po 100% určení barvy je nejdůležitější barva nosní houby.

Flekatí jedinci se narodí vždy celobílí nebo s většími barevnými znaky. Malé tečky se začínají objevovat až v dalších dnech života.

Pokud skřížíte dva skvrnité jedince, narodí se vždy pouze skrvrnitá štěňátka. Pokud skřížíte dva jednobarevné jedince, mohou se narodit oba rázy – stejně tak, jako u křížení skvrnitého a jednobarevného jedince.

Diskvalifikace: Albinismus

Osrstěná varianta

Osrstěný Americký bezsrstý teriér může být celý bílý, dvojbarevný, trojbarevný, tmavý nebo skvrnitý, ale vždy musí mít na těle alespoň kousek bilé barvy, která může být v jakémkoliv množství a kdekoliv na těle pejska.

Ostatní přijatelné barvy jsou již zmiňovaná bílá, černá, červená - černá nosní houba a okraje očí, apricot - černá nosní houba a okraje očí, hnědá ( čokoládová ) - všechny odstíny hnědé barvy – zde je nosní houba a okraje očí hnědé, modrá– modrá nosní houba a okraje očí, citronová ( lemon ) - tato barva je oranžová až svělte žlutá – stejná barva nosní houby a okraje očí.

Vady:

osrstěná varianta - světle, žlutohnědá barva ( světlá, nažloutlá se stejně zbarevným nosem ), krémová ( světle žlutá a tónovaná bílá barva ), světle žlutá s černou a stříbrná ( extrémní nádech do modra ).

Diskvalifikace:

osrstěná varianta – modrošedá barva ( barva merle ), bílý - albinismus.