Informace


Péče o ABT obecně

KOMPLETNÍ PÉČE

Protože péče patří mezi nejčastější dotazy nových majitelů nebo zájemců o toto plemeno, dovoluji si napsat své zkušenosti za několik let soužití s těmito bezsrstými mazlíčky. A věřte, je to snazší, než by kdokoliv očekával.

Péče o AHT určitě dodává nový význam heslu "Umyj a usuš"!!! Koupel ze vším všudy trvá max. 10 min! S oblibou používám následující výrobky a zjistila jsem, že je mojí psi velmi dobře snášejí. K mytí používám jakékoliv dětské nebo hypoalergenní tekuté mýdlo. Protože budete mýt kůži, nikoli srst, je důležité udržovat ji čistou a pokud možno, neaplikovat na ni žádné zbytečné produkty, kterých je na našem trhu velké množství. Zjistila jsem, že dětské tekuté mýdlo je svými účinky ideální, kůži zvlhčuje a zanechává ji hebkou jako dětská pokožka - např od značky KLORANE. Pro mytí používám trošku hrubší houbičku (kosmetická houbička na čištění pleti). Tím docílím 100% vyčištění a umytí kůže. Staré šupinky kůže díky houbičce pěkně odstraníte. Nepotřebujete opravdu nic dalšího. Platí zásada - čím méně, tím lépe. Po koupeli své nahaté dětičky ještě natřu nějakým krém. Po dlouhém zkoumání, který krém bude jejich "pleti" nejvíce vyhovovat, jsem dospěla k názoru, že nejideálnější je kokosový olej v Bio kvalitě nebo opět jakýkoliv dětský krém. Poslední vychytávkou je dětský olej Aviril - rada od Kačenky, úžasné majitelky tří holčiček Punto Valentino.  Kupovala jsem spoustu jiných přípravků, mnohonásobně dražších, ale po pravdě, těmto přípravkům zůstanu věrná. Já sama své nahaté dětičky koupu jen podle potřeby, někdy také i jednou za měsíc. Jejich kůže je stále nádherně jemná. O AHT nemusíte nijak výjimečně pečovat, než-li o ostatní plemena. Naopak si myslím, že jsou mnohem praktičtější! Přehnanou péčí a pravidelnými koupelemi můžete kůži naopak poškodit tím, že odstraníte veškerý ochranný filtr, který se na kůži vytvoří a tím kůži vystavujete snadnému průniku škodlivých látek, které číhají na každém rohu. Co je velmi důležité: krémy používejte POUZE po koupeli, jindy není potřeba ( to nemluvím o krémech s ochranným faktorem před slunečným zářením ).
Doporučuji používat dětské, vlhčené ubrousky. Je to takový rychlý způsob, jak pejska očistit, aniž by musel do vany. Tyto ubrousky jsou také skvělé na očištění tlapek, když přijdete z procházky. Opět, používám dražší a kvalitnější - ty, které jsou méně parfémované.

Objevila jsem také několik velmi zajímavých přípravků - suplementů, jako doplněk stravy pro zkvalitnění kůže. Fungují skvěle a mají mnoho blahodárných funkcí pro tělo. Kvalitní suplementy jsou důležité. Podobných vychytávek je samozřejmě mnoho více, ale některé si nechávám jako takové chovatelské tajemství pro majitele mých miminek. Velmi zásadní a důležitou roli hraje strava. O té se dočtete v dalším článku.
JARO / LÉTO

A tímto se dostávám ke kapitole druhé. Jak svého pejska ochránit před sluníčkem. Zde se u mě péče rozděluje na dva rozlišné barevné rázy AHT. Pokud máte pejska, který je jednobarevný s tmavšími pigmentem – jako je černá, modrá, hnědá, červená a podobně, tak ochrana proti sluníčku může být menší než u pejsků, kteří mají svou kůží světlou nebo růžovou ( bílou ) s puntíky. Zde musíte počítat s větší ochrannou, protože světlejší kůže je na sluníčko náchylnější. Největší nebezpečí hrozí na jaře, kdy je sluníčko velmi agresivní a kůže je po zimě bez pigmentu - neopálená. Já osobně doporučuji opět nějaký dětský ochranný krém s faktorem kolem SP30 a více. Neustále se opakuji s dětskými krémy, ale kůže AHT je na dotek miminkům opravdu podobná, proto se nejraději k této variantě přikláním. Pokud se se svým pejskem chystáte na delší procházku nebo zkrátka na delší pobyt na přímém slunci, doporučuji mít doma minimálně jedno, opravdu lehké tričko, které bezvadně ochrání zádíčka, která jsou nejnáchylnější. Každý „Amíček“ miluje sluníčko. Vydržel by i dlouhé hodiny na něm ležet a vyhřívat se. Dejte prosím na toto pozor! Jakmile se kůže nějakým způsobem u štěňátka poškodí, už nikdy nedocílíte absolutně hladké, „broskvičkové“ kůže. Nikdy nedovolte opalování přes poledne! Já osobně opalovací krémy používám jen velmi málo. Většina mých bezsrstých teriérů je jednobarevných nebo mají velmi kvalitní kůži. Ovšem, jsou jedinci, kteří pravidelné mazání ochrannými krémy opravdu vyžadují a potřebují. Není na tom nic špatného, jen uvádím oba příklady, protože každý pejsek je „originál“ a Vy sami časem zjistíte, co tomu Vašemu nejvíce vyhovuje. Nesmíte zapomínat na čistění oušek. Některým jedincům se ušní maz tvoří více, některým méně. Proto ouška svým pejskům pravidelně kontrolujte. Po koupeli vytřete ručníkem a při znečištění použijte ušní tyčinky.

PODZIM / ZIMA

Na zimu mám připravené kombinézy a oblečky - my máme nejraději z fleecu a bezešvé. Na trhu je obrovské množství oblečků a doplňků a s výběrem určitě nebudete mít problém. Doporučuji značku DOBAZ nebo FOR MY DOGS. Tyto Amíčkům sedí nejlépe. Výborná je také HURTTA. Mezi majiteli Amíčků je také několik šikovných dam, které pro Vašeho pejska dokáží ušít oblečky na míru. Nedávám svým psům trička nebo oblečky pokaždé, vše záleží na počasí a na tom, jak jsou otužilí. Abych byla úplně upřímná, oblékám své pejsky opravdu minimálně. Samozřejmě, když je venku mráz -15°C a my se chystáme na delší procházku, své psí děti patřičně obléknu. Nejraději používám oblečky z fleecu nebo měkké bavlny, které jsou jako kombinéza v celku s oblíkáním přes hlavu a mohu přidat péřovou vestu nebo kompletně zateplenou kombinézu. Někdo používá také botičky. Myslím si, že jsou fajn, ale musíte narazit na opravdu kvalitní, aby se nevyzouvaly. Ideální jsou od firem, které se zabývají sportovní výbavou pro pejsky. Já sama svým pejskům botičky nedávám, ale je pravda, že bydlíme v přírodě a tudíž tlapičky nemusím chránit před prosolenými chodníky a podobně. Teď jsem stále hovořila o delších a dlouhých procházkách, ale na normální, rychlé zimní venčení – vyčůrat, proběhnout a domů své „Amičky“ vůbec neoblékám nebo mají jen lehký obleček. Otužování je velmi zdravé a posiluje celou obranyschopnost organizmu. AHT je teriér a ne pejsek do kabelky. Možná teď kroutíte hlavou, ale věřte, čím méně budete v tomto směru pejska rozmazlovat, tím menší zdravotní problémy budete muset řešit.

DOMÁCÍ OBLÉKANÍ

Sekávám se z mnoha názory a co majitel, to jiný názor a jiné zvyky. Píši tedy sama za sebe a opět mojí zkušenost za mnoho let. Mám pocit, že někteří majitelé své pejsky polidšťují a oblékají je naprosto zbytečně. Poslední dobou vídám oblečené Amíčky v letních měsících i doma. Takto opravdu NE! Není to vůbec dobře. ABT milují pelíšky, deky a místa, kde se mohou zahrabat. Pokud máte doma mladého pejska, od jara do podzimu máte doma teplo, nechte svého pejska bez oblečku. Kůže krásně dýchá a Váš pejsek bude spokojený. Vždy se může zachumlat do deky. A pokud opravdu cítíte, že by obleček byl fajn, použijte domácí lehké bavlněné pyžamko. Já sama mám pejsky doma celoročně nahaté. Vyjímkou jsou moje staré dámy, které přeci jen povětšinou celý den prospí, mají méně pohybu a od podzimu do jara jim denně to čisté pyžamko obléknu.  Samozřejmě, přes zimní období i když máte řádně vytopenou domácnost, ale vidíte, že pocitová teplota pro pejska není dostačující, oblékněte jej do domácího pyžamka. Váš pejsek bude klidný a spokojený.

DRÁPKY

Štěněcí drápky rostou extrémně rychle, proto doporučuji zkracovat drápky KAŽDÝ týden, aby se stále udržovala rozumná délka. Určitě je nesmíte nechat přerůst , jinak tlapka ztratí svůj hezký vzhled, nehtové lůžko povyroste a už nikdy nedocílíte perfektně upraveného drápku. Příliš dlouhé drápy mohou negativně ovlivnit pohyb psa a znepříjemnit chůzi. Krátké drápy jsou velmi důležité. Příliš dlouhé drápy mohou dokonce vrůstat do polštářků. Tím, že ABT nemají srst a mají silné pacičky, stává se, že drápky mohou z boku odírat polštářek, který je pěkně kulatý a tlusťoučký. Ani zcela krátkým drápkem tomuto nezamezíte, ale dlouhý drápek by místo poškodil mnohem více. Na stříhání drápků používám klasické kleštičky na psí drápky. Doporučuji kleště po 1 - 2 letech měnit, aby byly stále ostré. Při stříhání drápků dávejte pozor, aby jste nestřihli do nehtového lůžka. Není to životu ohrožující problém, ale drápek bude hodně krvácet a Váš pejsek si tento zážitek zapamatuje. Stříhání pro něj bude v budoucnu stresující. Pokud se Vám toto stane, drápek vydezinfikujte např. Betadinou. Pokud Váš pejsek u stříhání drápků zlobí, nikdy ho nechvalte ve snaze ho uklidnit, protože si to vyloží jako odměnu za špatné chování. Jednoduše ho ignorujte a odměňujte pouze tehdy, když se chová dobře. Můžete mu dát nějakou oblíbenou hračku nebo pamlsek, u kterého zapomene, co mu vlastně děláte a stříhání proběhne rychle a bez zbytečných nervů a stresů. Pejsek by si měl na ošetřování drápků zvyknout, protože v dospělosti je ideální ošetřovat drápky cca každé dva týdny. Při nakupování kleštiček nešetřete. Kupte raději dražší a kvalitnější, značkové kleštičky. Určitě se to vyplatí.  Pokud na odstřihnutém drápku zůstanou nějaké nerovnosti, můžete drápek dočistit pilníčkem. Ten já používám velmi ráda a mým pejskům nevadí.PORANĚNÍ KŮŽE

Kůže ABT je na dotek jemná, ale nebojte, do lesa klidně můžete. Ani se nemusíte bát, že se kůže Vašeho pejska poraní nebo poškodí. V případě, že se kůže nějakým způsobem opravdu poraní, ránu v první řadě řádně vydezinfikujte. Mojí nejoblíbenější dezinfekcí je BETADINE. Pejsky nepálí a funguje skvěle. Poté doporučuji mít doma, pro mne zázračný HEMAGEL. Ten jakoukoliv ránu velmi rychle zahojí a podpoří tak schopnost kompletní regenerace kůže. Odřeniny a ranky se u Amerických bezsrstých teriérů velmi rychle hojí. Jakákoliv odřenina, jizvička nebo šrám rychle zmizí. HEMAGEL + SLUNÍČKO jsou nejlepším lékem.

Už souhlasíte, že péče o Americké bezsrsté teriéry je snadná? 

Toto plemeno opravdu nelze nemilovat. Máte doma vlastně stále voňavé a hebké miminko.

PÉČE O AHT – co potřebujete k péči, než si své miminko přivezete domů
* dětské nebo antibakteriální tekuté mýdlo na koupání- perfektní je od značky KLORANE
* kosmetická houbička – je malinko drsnější a při koupání perfektně oškrábe starou kůži
* krém POUZE po koupání ( dětský krém, kokosový olej Bio nebo dětský olej Aviril ) 
* jakýkoliv dětský krém na opalování – SPF cca 30 - 50 
* HEMAGEL – zakoupíte v lékárně – je to úžasný gel na odřeniny nebo malé jizvičky! Rány se po něm velmi rychle hojí!
* BETADINE – dezinfekce, která nepálí – opět skvělá na odřeniny atd
* kleštičky na nehty
* pilníček na nehty – na obroušení drápků
* tyčinky do uší na čištění
* vlhké dětské ubrousky – velmi ráda je používám, když se moji pejskové zpotí nebo jsou z procházky špinaví. Také jimi můžete čistit tlapičky po procházce.

Ostatní vitamínové suplimenty a doplňky stravy by Vám měl poradit chovatel.